wtorek, 28 lutego 2017

Sigma. Się dzieje!

Sigma CEO Kazuto Yamaki. 
       Wczoraj portal DPReview opublikował niezbyt długi, ale bardzo ciekawy wywiad z prezesem Sigmy, panem Kazuto Yamaki. Wywiad, przeprowadzony podczas niedawnych targów CP+, tylko po trosze dotyczył nowości tam zaprezentowanych przez Sigmę. Przypomnę, były to pełnoklatkowe obiektywy lustrzankowe: 14/1.8 A, 135/1.8 A, 24-70/2.8 A i 100-400/5-6.3 C.
       Za to z wywiadu dowiedzieć się można „skąd się wziął” ów superjasny szeroki kąt, co – na życzenie użytkowników – zmieniono w serii ART, o szansach na powstanie Sigma Professional Service oraz o tym, dlaczego szef firmy nie chce by rosła ona szybko. O kilku innych, ciekawych rzeczach też.

środa, 22 lutego 2017

TEST: 70-200/2.8 – Tamron Di VC USD z Canonem IS II w tle

     Ha, spóźniłem się! Tamron SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD od dawna był na mojej liście optyki do testu, ale jakoś nie mógł dotrzeć na jej czoło. A to znajdowało się coś ciekawszego, a to pilniejszego… Jednak gdy pod koniec stycznia pojawiły się plotki o rychłej premierze jego następcy, nie mogłem już dłużej czekać. 
     Spodziewałem się, że oficjalna premiera nowego zooma nastąpi na targach CP+ w ostatnich dniach lutego, więc uznałem, że zdążę z testem przed nimi. Szybko ściągnąłem egzemplarz obiektywu z Foto-Techniki i… dzień później Tamron oficjalnie zaprezentował 70-200/2.8 G2. Wrrr!
     Więc co, nie testować go w ogóle? Bzdura! Zwłaszcza, że pierwsze zdjęcia wykonane przeze mnie tym zoomem prezentowały się świetnie. Zresztą już wcześniej wiedziałem, że obiektyw jest dobry. Ba, w testach DxO Mark szedł łeb w łeb z canonowskim odpowiednikiem IS II i zostawiał na pobitym polu obie wcześniejsze wersje EF 70-200/2.8. Uznałem, że test należy wykonać, choćby jako odniesienie dla przyszłego testu wersji G2. Ale żeby było ciekawiej, postanowiłem Tamronowi dodać tło w postaci wspomnianego Canona 70-200/2.8L IS II USM, czyli systemowego (i nie tylko) standardu w tej klasie optyki. Canon Polska stanął na wysokości zadania i ekspresowo dostarczył współzawodnika.

poniedziałek, 20 lutego 2017

Nowe Sigmy. Już, za momencik!

Źródło: Lens Rumors
     I to aż cztery! Ich premiera nastąpić ma na dniach, jeśli nie „na godzinach”. Wcześniej pojawiały się plotki o takich konstrukcjach, lecz dopiero teraz okazało się, że będzie to jednorazowy wysyp. Na razie wyciekło tylko zdjęcie całej czwórki, nie znam ich szczegółów konstrukcji ani cen.

poniedziałek, 13 lutego 2017

Nikon wyciął Doskonały Numer!

Źródło: Nikon
     Już byliśmy w ogródku, już się witaliśmy z gąskami… i klapa! Nikon ogłosił, że gąski, choć zapowiedziane oficjalnie już niemal rok temu, nie objawią się w realu. Gąski były, znaczy miały być, trzy: DL18-50, DL24-85 i DL24-500. Trzy jednocalowe kompakty wyposażone w wielce ciekawe obiektywy, odpowiedniki małoobrazkowych 18-50 mm f/1.8-2.8, 24-85 mm f/1.8-2.8 i 24-500 mm f/2.8-5.6.
     Wszystkie trzy bardzo ciekawe, szczególnie pierwszy z nich. Tak szerokiego obiektywu nie miał dotychczas żaden kompakt, a w tym wypadku optyka byłaby bardzo jasna, do tego wsparta jednocalową matrycą. Z kolei DL24-85 mógłby się stać konkurentem dla dotychczasowych władców segmentu, czyli rodziny Sony RX100. Natomiast DL24-500 miał szansę powalczyć z Sony RX10 III i Panasonikiem FZ2000. Do tego wszystkie one wyposażone były (przepraszam: miały być) w świetny autofokus wzięty z Nikonów 1.

wtorek, 7 lutego 2017

Nowe portretówki Sony


Źródło: Sony
     Niby chodziły słuchy, że Sony chce odnowić swoje portretowe szkiełko wyposażone w filtr apodyzacyjny, ale nie podejrzewałem, że objawi się ono tak szybko. Mała korekta: 135 mm STF wcale nie było „swoją” portretówką, a konstrukcją zagarniętą przez Sony wraz ze spadkiem po Minolcie. Czyli tak: była Minolta / Sony A 135 mm f/2.8 (T4.5) STF, a jest Sony FE 135 mm f/2.8 STF GM OSS. Widzicie te różnice? Po pierwsze, to już optyka nie lustrzankowa, a bezlusterkowcowa. Pod drugie, choć nie widać tego w nazwie, jest już autofokus, którego brakowało oryginalnej STF. Po trzecie, pojawiło się coś, czego zupełnie bym nie podejrzewał: stabilizacja optyczna. Konstruktorzy postąpili bardzo odważnie, dokładając moduł stabilizacji do stałki, od której użytkownicy będą wymagali wzorcowej jakości obrazu. No, zobaczymy, czy nie przesadzili ze wzbogacaniem tego obiektywu. A, nowy obiektyw ma też nieco krótszą ogniskową. Mi się ona bardziej podoba.

czwartek, 2 lutego 2017

Panasonic – rehabilitacja

Źródło: 4/3 Rumors
    Uff, ulżyło mi! Podczas polskiej „przedpremiery” Panasonica GH5 (LINK do artykułu) wyświetlony został slajd prezentujący kompatybilność poszczególnych obiektywów z najnowszym systemem stabilizacji Dual I.S. 2. I jak byk wynikało z niego, że Panasonic wypuszcza nowe wersje zoomów f/2.8: 12-35 mm i 35-100 mm, współpracujące z tą stabilizacją, ale jednocześnie nie zamierza uzupełnić starych wersji o firmware umożliwiający taką współpracę. Coś mi się w tekście nawet ulało o „ciemnej stronie” Dual I.S. 2 i Panasonicu który zostawia na lodzie użytkowników dwóch ważnych, reporterskich szkiełek. Rzecz wydawała mi się prawdopodobna także dlatego, że prowadzący prezentację pan Michiharu Uematsu tej tabelki nie skomentował nawet słowem. I to pomimo, że były tam wymienione warte pochwalenia się, nowe obiektywy. Widać nie chciał zwracać na nią uwagi dziennikarzy.